کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس چیست؟

سایت ویستاژن در این مقاله به ترجمه به روز ترین مقاله در مورد کرونا ویروس پرداخته است. تا با اطلاعت دقیق و علمی به ارتقا سطح سلامتی جامعه کمک کند.

کورون ویروس ها انواع ویروس هایی هستند که به طور معمول بر دستگاه تنفسی پستانداران از جمله انسان تأثیر می گذارند. آنها با سرماخوردگی ، ذات الریه و سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) همراه هستند و همچنین می توانند روی روده تأثیر بگذارند.

کرونا ویروس اولین بار در سال 1937 از ویروس برونشیت عفونی در پرندگان ایجاد شد که توانایی ویرانی خطرناکی در طیور را داشت.

این ویروس ها عامل 15 تا 30 درصد سرماخوردگی ها هستند.

در طول 70 سال گذشته ، دانشمندان دریافته اند که کرونا ویروس ها می توانند موش ، رَت ، سگ ، گربه ، بوقلمون ، اسب ، خوک و گاو را آلوده کنند. اخیراً ، مقامات شیوع بیماری کروناویروس را در چین شناسایی کرده اند که اکنون به سایر کشورها رسیده است.

ما در این مقاله‌ی MNT ، با محوریت دانش و آگاهی به انواع مختلف کرونا ویروس های انسانی ، علائم آنها ، نحوه انتقال آنها و خصوصا دو بیماری خطرناک ، یعنی SARS و MERS ، که می تواند در اثر کروناویروس ها ایجاد شود ، توجه خواهیم کرد.

حقایقی صریح در مورد کروناویروس‌ها 

• هیچ درمانی برای این سرماخوردگی‌های رایج وجود ندارد .
• ویروس کرونا باعث هردو بیماری SARS و MERS می شود.
• کرونا ویروس گونه های مختلفی از جانوران را آلوده می کند.
• هفت نوع کرونا ویروسِ شناخته شده انسانی شناخته شده اند.
• بیماری سارس از چین گسترش یافت و باعث ایجاد عفونت در 37 کشور شد که درطی آن 774 نفر کشته شدند.

ویروس کرونای انسانی برای اولین بار در دهه 1960 در بینی بیماران مبتلا به سرماخوردگی مشخص شد. دو ویروس کرونای انسانی مسئول بخش عمده ای از سرماخوردگی های OC43 و 229E هستند.

نام علمی این خانواده بر اساس ساختار های تاج مانند بر روی سطوح آنها داده شد. کرونا در لاتین به معنای “هاله” یا “تاج” است.

در بین انسانها ، عفونت بیشتر در ماههای زمستان و همچنین اوایل بهار رخ می دهد. برای یک فرد غیرممکن نیست که به سرماخوردگی که در اثر کرونا ویروس ایجاد شده مبتلا شود و سپس حدود چهار ماه بعد دوباره آن را گرفتار کند.

این امر به این دلیل است که آنتی بادی های ویروس کرونا برای مدت زمان طولانی دوام ندارند. همچنین ، ممکن است آنتی بادی های یک سویه کرونا ویروس در برابر سویه های دیگر بی فایده باشد.

علائم ویروس کرونا

 

علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا معمولاً بین دو تا چهار روز پس از عفونت کروناویروس ایجاد می شود و به طور معمول خفیف هستند. با این حال ، علائم در افراد مختلف متفاوت است و برخی از انواع ویروس می تواند کشنده باشد.

علائم فرد مبتلا ممکن است شامل 

عطسه
آبریزش بینی
خستگی
سرفه
در موارد نادر ، تب
گلو درد
آسم را تشدید می کند
ویروس کرونای انسانی را نمی توان به راحتی در آزمایشگاه کشت کرد ، برخلاف ژینو ویروس که یکی دیگر از دلایل سرماخوردگی‌ست. این امر سنجش تأثیر ویروس کرونا بر اقتصادهای ملی و بهداشت عمومی را دشوار می کند.

هیچ درمانی وجود ندارد ، بنابراین درمان شامل مراقبت های فردی و داروهای بدون نسخه (OTC) است 

• استراحت کنید و از زیاده روی بپرهیزید.
• آب کافی بنوشید.
• از سیگار کشیدن و مناطق دودی خودداری کنید.
• برای کاهش درد و تب از استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.
• از یک دستگاه مرطوب کننده تمیز یا بخار مایعات سرد استفاده کنید.

یک فرد ویروس‌شناس با گرفتن نمونه ای از مایعات تنفسی مانند مخاط بینی یا خون قابل تشخیص است.

انواع ویروس کرونا

 

انواع مختلفی از ویروسی کرونای انسانی از نظر شدت بیماری و میزان گسترش آن ویروس وجود دارد.

در حال حاضر هفت نوع کروناویروسِ شناخته شده وجود دارد که می توانند انسان را آلوده کنند.

انواع متداول عبارتند از

  • 229E (alpha coronavirus)
  • NL63 (alpha coronavirus)
  • OC43 (بتا کروناویروس)
  • HKU1 (بتا کروناویروس)

انواع نادرتر و خطرناک تر شامل MERS-CoV است که باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) ، و سندرم حاد تنفسی حاد (SARS-CoV) که کرونا ویروسِ عامل بیماری SARS است.
در سال 2019 ، یک اپیدمی جدید خطرناک شروع به گسترش کرد ، اما هنوز نام رسمی آن وجود ندارد. مسئولان بهداشت در حال حاضر از آن به عنوان 2019 Novel Coronavirus (2019-nCov) یاد می کنند.

نحوه شیوع و انتقال ویروس کرونا

تحقیقات زیادی در مورد نحوه انتشار ویروس عروق انسانی از یک شخص به فرد دیگر انجام نشده است.با این حال ، اعتقاد بر این است که ویروس ها با استفاده از مایع ترشح شده از دستگاه تنفسی منتقل می شوند.

ویروس کرونا می تواند به روش های زیر گسترش یابد

 

۱. سرفه و عطسه بدون پوشاندن دهان می تواند قطرات را در هوا پراکنده کرده و ویروس را گسترش دهد.
۲. لمس یا تماس دست با شخصی که ویروس دارد می تواند ویروس را از شخصی به فرد دیگر منتقل کند.
۳. برقراری تماس با سطح یا اشیایی که دارای ویروس بوده و سپس لمس بینی ، چشم ها یا دهان شما با همان دست.
۴. در موارد نادر ، ممکن است یک ویروس کرونا از طریق تماس با مدفوع پخش شود.

مردم ایالات متحده احتمالاً در زمستان یا پاییز به این بیماری مبتلا می شوند. این بیماری در بقیه سال همچنان فعال است. بیشتر افراد نهایتا به یک ویروس کرونا در زندگی مبتلا می شوند.

گفته می شود که توانایی جهش دهنده ویروس کرونا چیزی است که آن را بسیار مسری می کند.

برای جلوگیری از انتقال حتماً در هنگام تجربه علائم ، در خانه بمانید و استراحت کنید و از تماس نزدیک با افراد دیگر خودداری کنید. پوشاندن دهان و بینی با دستمال یا ماسک در هنگام سرفه یا عطسه نیز می تواند به جلوگیری از شیوع آن کمک کند. حتماً هرگونه بافت مصنوعی استفاده شده را دور ریخته و بهداشت آن را در خانه حفظ کنید.

کرونا ویروس

ویروس 2019-nCov 

در سال 2019 ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نظارت بر شیوع ویروس کرونای جدید را آغاز کردند. مقامات ابتدا این ویروس را در ووهان چین شناسایی کردند. آنها آن را 2019 Novel Coronavirus (2019-nCov) نامگذاری کرده اند.

بیش از 1000 نفر در چین به ویروس مبتلا شده اند. مقامات بهداشتی چندین نفر دیگر را با 2019-nCov در سراسر جهان ، از جمله افراد مختلف در ایالات متحده شناسایی کرده اند. در 31 ژانویه سال 2020 ، ویروس از یک شخص دیگر به ایالات متحده منتقل شد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک اورژانس بهداشت عمومی را در رابطه با 2019-NCov اعلام کرده است.

از آن زمان ، 2019-nCov باعث ایجاد اختلال در 24 کشور دیگر شده است. در انگلستان در 10 فوریه 2020 ، یک کلینیک در برایتون پس از اینکه یکی از کارمندان به ویروس مبتلا شد ، به طور موقت بسته شد.

برخی از نخستین افرادی که دارای 2019-nCov بودند ارتباطی با بازار حیوانات و غذاهای دریایی داشتند. این امر در ابتدا نشان می داد که حیوانات ویروس را به انسان منتقل می کنند.

اطلاعات در مورد این ویروس در حال حاضر کمیاب است. در گذشته ، شرایط تنفسی که از کورونا ویروس ها مانند SARS و MERS ایجاد می شد ، از طریق تماس های نزدیک گسترش یافته بود.

با این حال ، در حالی که برخی از ویروس ها بسیار مسری هستند ، اما در ارتباط با کرونا ویروس ها کمتر مشخص است که سرعت انتشار آنها به چه میزان است.

علائم آن از فردی به فرد دیگر که دارای عفونت 2019-nCov است متفاوت است. ممکن است علائم کمی داشته باشد یا خیر. با این حال ، این بیماری همچنین می تواند به بیماری شدید منجر شود و ممکن است کشنده باشد. علائم شایع عبارتند از:

تب
نفس نفس
سرفه کردن

ممکن است 2-4 روز طول بکشد تا فرد پس از عفونت متوجه علائم شود.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای 2019-nCov در دسترس نیست. با این حال ، دانشمندان همان ویروس را تکثیر کرده اند. این امر می تواند در افرادی که ویروس دارند اما هنوز علائمی را نشان نمی دهند ، شناسایی و درمان زودرس انجام شود.

بیماری SARS 

سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) یک بیماری مسری است که توسط کرونا ویروس SARS-CoV ایجاد شده است و به طور معمول منجر به تهدید حیات و زندگی افراد میشود.

این ویروس در نوامبر 2002 در استان گوانگدونگ در جنوب چین شروع شد و سرانجام به هنگ کنگ رسید. از آنجا ، آن را به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته ، مردم 37 کشور را آلوده می کند.

ویروس عامل سارس بی نظیر است. این دستگاه می تواند دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را آلوده کند و همچنین می تواند باعث گاستروانتریت شود.

علائم SARS در طول یک هفته بروز می کند و با تب شروع می شود. در اوایل شرایط ، افراد علائمی مانند آنفولانزا ایجاد می کنند ، مانند:

سرفه خشک
لرز
اسهال
نفس نفس
درد

ذات الریه ( یک عفونت شدید ریه )ممکن است پس از آن ایجاد شود. در پیشرفته ترین مرحله ، SARS باعث نارسایی ریه ها ، قلب یا کبد می شود.

در طول اپیدمی ، 8،098 مورد SARS با 774 تلفات تایید شده وجود داشته است. این آمار برابر با نرخ مرگ و میر 9.6 درصد است. این عارضه در بزرگسالان مسن بیشتر بود و نیمی از افراد آلوده بالای 65 سال که بیمار شدند زنده نماندند. این بیماری سرانجام در ژانویه 2003 تحت کنترل قرار گرفت.

بیماری MERS 

 

بیماری MERS ، ناشی از کرونا ویروس MERS-CoV ، برای اولین بار در سال 2012 شناخته شد. این بیماری تنفسی شدید ابتدا در عربستان سعودی ظاهر شد و از آن زمان به بعد در سایر کشورها رواج یافت. این ویروس به ایالات متحده نیز رسید و بزرگترین شیوع خارج از شبه جزیره عربستان در سال 2015 در کره جنوبی رخ داد.

علائم آن شامل تب ، نفس نفس و سرفه است. این بیماری از طریق تماس نزدیک با افرادی که قبلاً آلوده شده اند گسترش می یابد. با این حال ، تمام موارد MERS با افرادی مرتبط است که اخیراً از سفر به شبه جزیره عربستان بازگشتند.
بیماری MERS برای 30 تا 40 درصد افرادی که به آن مبتلا هستند کشنده است.

vista gene vista gene vistagene  vistagene  vistagene vistagene   vista gene

نگارنده:سرکار خانم فاطمه علیزاده ثانی

 

کرونا ویروس چیسویستاژن ویستا ژن ویستا ژن ویستا ژنت؟علایم کرونا ویروس کروناویروس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =